Wytwarzanie prac przykręcanych metodą hybrydową Make&Mill

Metoda hybrydowa Make&Mill łączy ze sobą technologię spieku laserowego SLM oraz frezowania interfejsów implantologicznych, zapewniając prawidłową pasywność i szczelność połączenia pracy z implantami.

Technologia hybrydowego wytwarzania doskonale wpisuje się w projektowanie i wytwarzanie wspomagane komputerowo (CAD/CAM). Uzupełnienia protetyczne wytwarzane tą metodą są najpierw spiekane laserowo w technologii SLM, a następnie frezowane są interfejsy implantologiczne. Włączenie frezowania do procesu wytwarzania niweluje problem chropowatej powierzchni spieku, która nie byłaby szczelna w obrębie połączeniu struktury z implantem i mogłaby prowadzić do powstania pompy bakteryjnej, skutkującej utratą implantu przez pacjenta.

 

Hybrydowa metoda wytwarzania składa się z trzech kroków:

  1. Ustawienie przygotowanego projektu CAD w oprogramowaniu CAM i wygenerowanie specjalnej siatki mocującej, która zostanie wydrukowana i umieszczona w uchwycie frezarki,
Zdjecie WhatsApp 2024 11 15 o 12.48.04_aca97c08 1024x670
Prace ustawione w oprogramowaniu CAM
  1. Wytworzenie pracy z użyciem technologii druku SLS,
Zrzut ekranu 2021 07 15 o 10.31.00
Proces spieku laserowego SLM
  1. Wykończenie elementów pracy z użyciem technologii frezowania CNC.
Zrzut ekranu 2021 07 15 o 10.32.24 1024x575
Prace w uchwycie frezarki, po procesie frezowania interfejsów implantologicznych

 

Wykorzystanie hybrydowej metody opartej na technologii spieku laserowego oraz frezowania pozwala wytwarzać wysokiej jakości prace implantologiczne przy wszystkich zaletach druku 3D, do których należą: duża wydajność, niskie straty materiału, niezmienna w czasie jakość prac oraz przede wszystkim niskie koszty wytwarzania. Zaletami frezowania są wysoka precyzja i jakość obrabianej powierzchni, pasywność oraz szczelność połączenia pracy z implantami.

 

Przewagą drukowania struktur nad frezowaniem jest oszczędność materiału, który w przypadku frezowania z krążka chrom-kobaltowego nie podlega recyklingowi i jest odpadem. Druk SLM pozwala na wytworzenie struktur o skomplikowanych kształtach, które nie zawsze są możliwe do wyfrezowania.

PXL_20250127_103747458
Prace z wykończonymi interfrejsami implantologicznymi, gotowe do uwolnienia z siatki mocującej w uchwycie frezarki

Korzyści wynikające z wykorzystania technologii hybrydowej:

  • Wysoka precyzja i bezpieczeństwo pracy: Druk 3D pozwala na produkcję skomplikowanych struktur, niemożliwych do wyfrezowania. Frezowanie zapewnia lepszą jakość powierzchni i dopasowanie pracy do implantów.
  • Oszczędność materiałów: Druk pozwala minimalizować odpady materiałowe.
  • Skrócenie czasu produkcji: Połączenie metod pozwala na szybsze dostarczenie gotowej odbudowy pacjentowi.