Technologia hybrydowego wytwarzania doskonale wpisuje się w projektowanie i wytwarzanie wspomagane komputerowo (CAD/CAM). Uzupełnienia protetyczne wytwarzane tą metodą są najpierw spiekane laserowo w technologii SLM, a następnie frezowane są interfejsy implantologiczne. Włączenie frezowania do procesu wytwarzania niweluje problem chropowatej powierzchni spieku, która nie byłaby szczelna w obrębie połączeniu struktury z implantem i mogłaby prowadzić do powstania pompy bakteryjnej, skutkującej utratą implantu przez pacjenta.
Hybrydowa metoda wytwarzania składa się z trzech kroków:
Wykorzystanie hybrydowej metody opartej na technologii spieku laserowego oraz frezowania pozwala wytwarzać wysokiej jakości prace implantologiczne przy wszystkich zaletach druku 3D, do których należą: duża wydajność, niskie straty materiału, niezmienna w czasie jakość prac oraz przede wszystkim niskie koszty wytwarzania. Zaletami frezowania są wysoka precyzja i jakość obrabianej powierzchni, pasywność oraz szczelność połączenia pracy z implantami.
Przewagą drukowania struktur nad frezowaniem jest oszczędność materiału, który w przypadku frezowania z krążka chrom-kobaltowego nie podlega recyklingowi i jest odpadem. Druk SLM pozwala na wytworzenie struktur o skomplikowanych kształtach, które nie zawsze są możliwe do wyfrezowania.
Korzyści wynikające z wykorzystania technologii hybrydowej: